skip navigation

U.S. Wins 23 Medals, Brings Total to 106 at Pan American Youth and Veteran Championships

07/31/2017, 5:45pm CDT
By Kristen Henneman

(Colorado Springs, Colo.) – On the final day of the Pan American Youth and Veteran Championships, Team USA gave another dominating performance in St. Thomas, earning 23 medals for its second most successful day of the tournament and bringing the team’s record setting medal total to 106.

Sweeping the gold medals for the third time during the competition, Team USA easily broke last year’s record medal mark of 82, claiming nearly 75 percent of the podium finishes, including 17 of the 18 golds on the week in the veteran competitions.

On Saturday, the Veteran 2 women’s saber competition featured an All-American field that had already won six medals at the Championships.

Linda J. Dunn (Greenfield, Ind.) took the gold, marking her second medal and first top finish. Gladys Berardi (Long Valley, N.J.) earned the silver and SS. Rachel El-Saleh (Houston, Texas) and Esperanza Alzona (Frederick, Md.) took bronze.

For Berardi and El Saleh, the medal was their third of the tournament.

Dunn defeated Alzona, 10-6, in the first semifinal while Berardi defeated El Saleh, 10-5, to advance to the final.

In the final, Dunn controlled the bout, winning 10-3.

Dede Deane (Richmond, Va.) and Karen Brynildsen (Denville, N.J.) also competed, finishing fifth and sixth, respectively.

Similar to women’s saber, the Veteran 2 men’s foil competition also guaranteed four medals for the U.S. as only Team USA members competed.

Ron Daugherty (St. Louis, Mo.) dominated en route to the championship, Stephen Gross (Fairfax, Va.) won silver and Alan Buchwald (Carmel, Calif.) and Robert Mones (North Charleston, S.C.) came away with bronze medals.

Daugherty went undefeated in pools to advance directly into the final. On the other side of the bracket, Buchwald defeated Gross, 10-6, before dropping the title to Daugherty, 10-2.

Mones, who won the Veteran 2 men’s epee competition on Thursday, was eliminated after pools.

In the Veteran 1 men’s epee competition, Carl Loeffler (Santa Monica, Calif.) earned gold, Adam Feldman (Wyomissing, Pa.) claimed silver and Dale Karolak (Brighton, Mich.) earned a podium spot with bronze.

For Loeffler and Karolak, the medals were their second of the week while Feldman came up short of his third title after winning Pre-Veteran and Veteran 1 men’s foil.

Loeffler finished an impressive 8-0 in pools to earn a bye into the semifinals, where he overcame Bela Suveg (CAN), 10-8. He then posted a 10-5 victory over Feldman in the gold medal bout.

To reach the final, Feldman bested Donald Treanor (BER), 10-5, in quarter-finals and Karolak, 10-6, in semis.

Karolak defeated teammate Mones, competing in his second event of the day, 10-6, in the quarters.

David Hueske (Charleston, S.C.) placed fifth, falling to Suveg in the quarter-finals, Mones finished sixth and Michael McIntosh (Clifton, N.J.) took ninth.

On the women’s side, Carola Schmid (Seattle, Wash.) and Nora Gutkovskaya (Fair Lawn, N.J.) took the top two spots on the podium in Veteran 1 women’s epee.

Earning a bye to the semifinals, Schmid defeated Cledola Tello (BRA), 10-4. Her match-up in the final would be Gutkovskaya, who edged out Marta Sanchez-Emden (PUR) in the semis, 10-8.

The final was hard-fought with Schmid taking the gold by one touch, 10-9.

The silver was the third medal of the competition for Gutkovskaya.

El Saleh finished fifth in her second competition of the day, falling to Tello, 10-7 in the quarters.

Monisha Tasker (Weston, Mass.) and Alessandra Brunelli (Bluffton, S.C.) placed sixth and seventh, respectively.

On Saturday, Team USA won all three youth golds to end the tournament with 15 of the possible 18 gold medals in the Youth and Pre-Cadet events.

The Youth A men’s foil competition saw Team USA sweep the medal stand with Daniel Chirashnya (San Jose, Calif.) winning the gold, Jayden Hooshi (Old Westbury, N.Y.) the silver and Gabriel Guerra (University Place, Wash.) and Cristiano Coelho (Petaluma, Calif.) taking the bronze medals.

Chirashnya cruised past teammate Preston Lo (Burlingame, Calif.) in the quarter-finals, 8-1, giving Lo a sixth-place finish. Chrashnya didn’t let up in the semifinals, allowing Guerra just one touch, 8-1. He then secured the gold with an 8-4 win over Hooshi.

Hooshi, who won his second silver of the tournament, defeated Nicolas Camona (CHI), 8-2, in the eight before earning a chance to fence for gold with a 8-6 victory over Coelho.

Both Guerra and Coelho were perfect in pools. Coelho easily handled his quarterfinal against Martin Mejias (PUR), 8-1, and Guerra defeated bested Gaspar Latham (CHI), 8-4, before falling to teammates in the semis.

In the Youth B women’s epee event, Team USA had three fencers stand on the podium as Sophia Jakel (Bethesda, Md.) won gold, Noya Chirasknya (San Jose, Calif.) earned silver and Sofia Guerra (University Place, Wash.) claimed her second bronze of the week after a podium finish in Youth B women’s foil on Thursday.

Jakel was a perfect 4-0 in pools to take the top seed. She drew Gabrielle Grace Gebala (San Jose, Calif.) in the quarter-finals and defeated her, 10-6.

In the semifinals, Jakel outscored Pia Ruiz (CHI), 10-6, for a chance at gold. Jakel took advantage of the opportunity, overcoming Chirashnya in the finals, 10-7.

Gebala, who already has two golds to her name in Youth A women’s epee and women’s foil, finished eighth.

Chirashnya defeated Simone Combatti (CHI), 10-4 in the quarter-finals, leading to a semifinal match-up with teammate Guerra, who defeated Bianca Santa (PUR), 10-3, in the previous round. Chirashnya took bout, 10-7.

U.S. fencers won another three medals in Pre-Cadet women’s saber event with Chloe Williams (Atlanta, Ga.) winning the championship. Zara Fearns (San Mateo, Calif.) took the silver while Ella Greenbaum (Atlanta, Ga.) claimed bronze.

Williams posted a 15-5 victory over Greenbaum in one semifinal while Fearns took her semifinal against Luisa Ferranda Herrera Lara (MEX), 15-6. Competing for the title, Williams won, 15-6.

Click here to view complete results.

Top eight and U.S. results are as follows:

Youth A Men’s Foil Pan American Championships
1. Daniel Chirashnya (San Jose, Calif.)
2. Jayden Hooshi (Old Westbury, N.Y.)
3. Gabriel Guerra (University Place, Wash.)
3. Cristiano Coelho (Petaluma, Calif.)

5. Nicolas Camona (CHI)
6. Preston Lo (Burlingame, Calif.)
7. Gaspar Latham (CHI)
8. Martin Mejias (PUR)

Youth B Women’s Epee Pan American Championships
1. Sophia Jakel (Bethesda, Md.)
2. Noya Chirasknya (San Jose, Calif.)

3. Pia Ruiz (CHI)
3. Sofia Guerra (University Place, Wash.)
5. Bianca Santa (PUR)
6. Savka Radich (CHI)
7. Simone Combatti (CHI)
8. Gabrielle Grace Gebala (San Jose, Calif.)

Pre Cadet Women’s Saber Pan American Championships
1. Chloe Williams (Atlanta, Ga.)
2. Zara Fearns (San Mateo, Calif.)

3. Luisa Ferranda Herrera Lara (MEX)
3. Ella Greenbaum (Atlanta, Ga.)
5. Loren Rodriguez (PUR)

Veteran 1 Men’s Epee Pan American Championships
1. Carl Loeffler (Santa Monica, Calif.)
2. Adam Feldman (Wyomissing, Pa.)
3. Dale Karolak (Brighton, Mich.)

3. Bela Suveg (CAN)
5. David Hueske (Charleston, S.C.)
6. Robert Mones (North Charleston, S.C.)

7. Donald Treanor (BER)
8. Fernando Mello (BRA)

9. Michael McIntosh (Clifton, N.J.)

Veteran 2 Women’s Saber Pan American Championships
1. Linda J. Dunn (Greenfield, Ind.)
2. Gladys Berardi (Long Valley, N.J.)
3. SS. Rachel El-Saleh (Houston, Texas)
3. Esperanza Alzona (Frederick, Md.)
5. Dede Deane (Richmond, Va.)
6. Karen Brynildsen (Denville, N.J.)

Veteran 2 Men’s Foil Pan American Championship
1. Ron Daugherty (St. Louis, Mo.)
2. Stephen Gross (Fairfax, Va.)
3. Alan Buchwald (Carmel, Calif.)
4. Robert Mones (North Charleston, S.C.)

Veteran 1 Women’s Epee Pan American Championships
1. Carola Schmid (Seattle, Wash.)
2. Nora Gutkovskaya (Fair Lawn, N.J.)

3. Marta Sanchez-Emden (PUR)
3. Cledola Tello (BRA)
5. S.S. Rachel El-Saleh (Houston, Texas)
6. Monisha Tasker (Weston, Mass.)
7. Alessandra Brunelli (Bluffton, S.C.)

Tag(s): Latest News