skip navigation

Team USA Dominates Fourth Day of Pan Am Youth and Veteran Championships

07/30/2017, 11:30pm CDT
By Nicole Jomantas

Youth B Men's Saber Medalists (L-R): Isander Arroyo (PUR), Matthew Chan, Kruz Schembri McCord and Carter Berrio.

(Colorado Springs, Colo.) – Team USA won six of seven gold medals and added 19 total medals to its tally on Friday at the penultimate day of the Pan American Youth and Veteran Championships in St. Thomas, Virgin Islands.

Nine-year-old Gabrielle Gebala (San Jose, Calif.) became a repeat champion this week, adding a Youth A women’s epee title to her Youth A women’s foil gold. Fencing as just one of two U.S. team members in the field, Gebala earned the No. 1 seed out of pools and drew Maria Cruz Rodriguez Munoz (MEX) in the semifinals. The bout would be a rematch of their foil final with Gebala taking the win, 8-1, before going on to defeat Savka Radich (CHI), 8-5, in the gold medal final. Munoz would later take the final Youth A event of the week for the women, claiming the saber gold just hours later.

Nine-year-old Alysa Jakel (Bethesda, Md.) finished fifth out of pools, but lost to Munoz, 8-3, in the quarter-finals and finished fifth.

Two members of Team USA won gold medals at this event for the second year in a row on Friday.

Kelly Dewsnup (Provo, Utah) successfully defended her 2016 Pan Am Veteran title in the Pre-Veteran women’s saber event, defeating teammate Natalia Oblonsky (New York, N.Y.), 10-6, in the finals after a 10-4 win over Eileen Foley (Arvada, Colo.) in the semis.

Mal-Sun Marletto (Jewett City, Conn.) won her third medal of the week with a bronze in saber after a gold medal win in Pre-Veteran foil and silver in epee.

Claire Lee (Indianapolis, Ind.) lost to Oblonsky, 10-8, in the quarters to finish fifth.

Veteran 1 fencer Monisha Tasker (Weston, Mass.) competed down an age category after her foil and epee events to take sixth in the Pre-Veteran saber competition after she was eliminated with a 1-5 pool result.

A gold medalist in the Youth A men’s saber event last year, 10-year-old Carter Berrio (Lighthouse Point, Fla.) returned to win gold in the Youth B men’s saber event in St. Thomas. The top-ranked fencer out of pools, Berrio bested Isander Arroyo (PUR), 8-1, in the semifinals and defeated teammate 10-year-old Kruz Schembri McCord (Haines City, Fla.) in the finals, 10-6.

Eleven-year-old Matthew Chan (Far Hills, N.J.) won bronze after a 10-5 loss to Schembri in the semis. The top-four finish comes as Chan’s second major podium finish in a month, following his Y10 men’s saber bronze medal result at Summer Nationals last month.  

Ten-year-olds Alex Knoepffler (Coral Gables, Fla.) and Griffin May (Atlanta, Ga.) lost their quarter-final bouts to U.S. teammates and finished in sixth and seventh place. Knoepffler lost his bout to Chan, 10-2, and May fell to Schembri, 10-1.

For Schembri, his Youth B men’s saber would be his first of two medal wins in a single day and one of three podium finishes at the Championships. Earlier in the week, Schembri took home his first Pan Am Youth title, winning the Youth B epee event. After collecting his saber silver on Friday, Schembri returned to competition in the Youth B foil event where he would take home the silver in foil as well – the event in which he won bronze at the Youth 10 National Championships in Salt Lake City.

Seeded first in one of the tournament’s largest events, Schembri posted a perfect, 6-0, record against his foil competitors and defeated both of his first two opponents by 10-1 margins, winning his table of 16 bout against Francisco Naranjo (CHI) and Juan Aguayo (PUR). After a 10-3 win against 11-year-old Ethan Luh (Los Altos, Calif.) in the semifinals, Schembri came up short of gold with a 10-8 loss to Maximo Azuela Hernandez (MEX).

Luh and 10-year-old Renzo Fukuda (San Francisco, Calif.), who lost a 10-2 bout to Hernandez in the semis both won bronze, giving Team USA three of the four medals available in the event.  

Ten-year-olds Conrad Lo (Burlingame, Calif.) and Sean Roever (Dublin, Ohio) finished in fifth and sixth place after 10-8 and 10-4 losses to Fukuda and Luh in the quarters, respectively.

Eleven-year-old Adam Chirashnya (San Jose, Calif.) finished ninth after a 10-7 loss to Juan Aguayo (PUR), 10-7.

U.S. fencers took both of the titles awarded in the Pre-Cadet events held on Friday as well.

In the Pre-Cadet women’s epee event, a pair of 12-year-olds faced off for gold with No. 1 seed Nadia Gaberkorn (Miami, Fla.) defeating No. 2 seed Ketki Ketkar (Sammamish, Wash.), 15-13, in the finals after a 15-10 victory over Victoria Vizeu (BRA) in the semis.

Thirteen-year-old Elena Robles (Newton, Mass.) advanced to the medal rounds with a 15-13 win over 13-year-old Jasmine Jin (Arcadia, Calif.) before losing her semi to Ketkar, 11-8.

Ketkar’s twin sister, Mallika Ketkar (Sammamish, Wash.) placed sixth after a 15-14 loss in the quarters to Vizeu.

Phoebe Li (Palo Alto, Calif.) placed eighth after a 15-6 loss to Gaberkorn in the second event of the week for the 12-year-old who won bronze in the pre-cadet foil competition on Wednesday.

Thirteen-year-olds Nash Yang (Palo Alto, Calif.) and Lysander Denner (Greenwich, Conn.) won gold and silver in the Pre-Cadet men’s saber competition.

Yang, a gold medalist at the March North American Cup as a Y12 fencer who finished second out of pools, defeated top seeded Denner, 15-12, in the finals.

Denner’s younger brother, 11-year-old Maximillian Denner (Greenwich, Conn.), won bronze after a 15-10 loss to Yang in the semis.

Twelve-year-old Surya Sakhamuri (Sharon, Mass.) lost to Adrian Igueredo (PUR), 15-10, in the quarters and finished fifth.

In the Pre-Veteran Carl Loeffler (Santa Monica, Calif.) and Rolando Balboa (Brooklyn, N.Y.) won silver and bronze.

Loeffler, the No. 1 seed who shut out Kurt Straker (BAR), 10-0, in the semis, lost to Bela Suveg (CAN), 10-4, for gold.

Balboa also lost to Suveg, dropping his semi to the Canadian, 10-6.

After winning bronze in the Veteran 1 men’s foil event earlier in the week, Michael McIntosh (Clifton, N.J.) went 1-6 in pools and did not make the cut for the direct elimination rounds.

Click here to view complete results.

Top eight and U.S. results are as follows:

Youth A Women’s Epee Pan American Championships
1. Gabrielle Gebala (San Jose, Calif.)

2. Savka Radich (CHI)
3. Maria Cruz Rodriguez Munoz (MEX)
3. Ivanna Cristina Garcia Tinoco (PUR)
5. Alysa Jakel (Bethesda, Md.)
6. Josefa Rodriguez (CHI)
7. Mya Hernandez (PUR)

Youth A Women’s Saber Pan American Championships
1. Maria Cruz Rodriguez Munoz (MEX)
2. Mya Hernandez (PUR)
3. Josefa Rodriguez (CHI)

Youth B Men’s Foil Pan American Championships
1. Maximo Azuela Hernandez (MEX)
2. Kruz Schembri McCord (Haines City, Fla.)
3. Ethan Luh (Los Altos, Calif.)
3. Renzo Fukuda (San Francisco, Calif.)

5. Conrad Lo (Burlingame, Calif.)
6. Sean Roever (Dublin, Ohio)

7. Ian Colon (PUR)
8. Juan Aguayo (PUR)

9. Adam Chirashnya (San Jose, Calif.)

Youth B Men’s Saber Pan American Championships
1. Carter Berrio (Lighthouse Point, Fla.)
2. Kruz Schembri McCord (Haines City, Fla.)
3. Matthew Chan (Far Hills, N.J.)

3. Isander Arroyo (PUR)
5. Hector Hernandez (PUR)
6. Alex Knoepffler (Coral Gables, Fla.)  
7. Griffin May (Atlanta, Ga.)
8. Christopher Rodriguez (PUR)

Pre Cadet Women’s Epee Pan American Championships
1. Nadia Gaberkorn (Miami, Fla.)
2. Ketki Ketkar (Sammamish, Wash.)

3. Victoria Vizeu (BRA)
3. Elena Robles (Newton, Mass.)
5. Jasmine Jin (Arcadia, Calif.)
6. Mallika Ketkar (Sammamish, Wash.)

7. Daniela Avendano Yanez (MEX)
8. Phoebe Li (Palo Alto, Calif.)

Pre Cadet Men’s Saber Pan American Championships
1. Nash Yang (Palo Alto, Calif.)
2. Lysander Denner (Greenwich, Conn.)

3. Adrian Figueredo (PUR)
3. Maximillian Denner (Greenwich, Conn.)
5. Surya Sakhamuri (Sharon, Mass.)
6. Jose Miguel Arroyo (PUR)
7. Adrian Torres (PUR)
8. Wilfi Perez (PUR)

Pre-Veteran Women’s Saber Pan American Championships
1. Kelly Dewsnup (Provo, Utah)
2. Natalia Oblonsky (New York, N.Y.)
3. Mal-Sun Marletto (Jewett City, Conn.)
3. Eileen Foley (Arvada, Colo.)
5. Claire Lee (Indianapolis, Ind.)
6. Monisha Tasker (Weston, Mass.)

7. Tatiana Kokemper (BRA)

Pre-Veteran Men’s Epee Pan American Championships
1. Bela Suveg (CAN)
2. Carl Loeffler (Santa Monica, Calif.)
3. Rolando Balboa (Brooklyn, N.Y.)

3. Kurt Straker (BAR)
5. Alessandro Tradori (PER)
6. Paulo Murray (BRA)
7. Michael McIntosh (Clifton, N.J.)
8. Fernando Mello (BRA)

Tag(s): Latest News